Ekskursija „Senās Dinaburgas stāsts”: iedvesmojoša un aizraujoša!

NVO Resursu Centrs 20.Oktobris, 2019, 20:16 Jaunumi
Ekskursija „Senās Dinaburgas stāsts”: iedvesmojoša un aizraujoša!

Oktobra sākumā Vides  un tūrisma attīstības klubs "Sēlija" organizēja ekskursiju „Senās Dinaburgas stāsts”, kuras laikā devās uz Daugavpils pusi, lai izpētītu pilsētas un tās apkārtnes vēsturi un uzzinātu jaunus un interesantus faktus gan par pašu pilsētu, gan dažādiem laiku lokos pārdzīvotiem un piedzīvotiem notikumiem.

Par to, kādas vietas tika apmeklētas, kādas emocijas gūtas un par pārējo ekskursijas gaidu savos iespaidos dalās Jēkabpils poļu biedrības „Rodacy” pārstāvis Rihards Barkovskis:

‘’Ideja par braucienu radās šogad augustā, ekskursijas „Poļi Kurzemē” laikā, kuru organizējām ar Vides un tūrisma attīstības klubu “Sēlija”  un tā vadītāju  Rasma Drašku. Ceļojumā mūs pavadīja daugavpiliete Vanda Baulina - arhitekte, bijusī Daugavpils novada kultūras pieminekļu inspektore un sertificētā gide. Ar Vandu iepazinos darbojoties starptautiskajā Erasmus+ projektā “Wiedza Bez Barier” (“Zināšanas bez barjerām”).  Savukārt, Jēkabpils poļu biedrības „Rodacy” piedalīšanās šajā projektā bija turpinājums  agrākai aktivitātei – deviņu valstu Gundtvig projektam EDI jeb “Edukacja dla Integracji” (“Izglītošana integrācijai”). Šī projekta ideja radās Sandomiežas (Polija) pilsētā, kur piecu dienu seminārā pulcējās desmit Eiropas valstu poļu diasporas pārstāvji, lai mācītos piesaistīt finanšu līdzekļus savu organizāciju kapacitātes stiprināšanai. Savukārt, gadu iepriekš, 2011. gadā, par šo pašu tēmu Polijas organizācija rīkoja semināru Jūrmalā Latvijas Poļu savienības nodaļām.

Ekskursija „Senās Dinaburgas stāsts” iesākās Daugavpils Vienības laukumā, pilsētas vēsturiskajā centrā. Vanda izrādīja pilsētas vēsturiskā centra nozīmīgākās ielas – S.Mihoelsa, Saules, Kr. Valdemāra, Rīgas gājēju ielu un stāstīja par pilsētas arhitektūru, apbūvi un pilsētā savulaik dzimušajām ievērojamajām personām. Mēs uzzinājām, ka dominējošais arhitektūras stils pilsētā ir eklektisms - Daugavpils centrā izbūvētās mājas mijas ar vēlākos laikos izbūvētām, jo pilsēta daudz cietusi pēdējo divu karu laikā.

Apmeklējām Daugavpils cietoksni, kurš būvēts no 1810. līdz 1878. gadam, cariskajai Krievijai gatavojoties  Napoleona karaspēka uzbrukumam. Otrā Pasaules kara laikā te bija izvietota gan krievu karagūstekņu nometne, gan ebreju geto. Pamazām cietoksnis tiek restaurēts. Te atrodas slavenā ebreju tautības pārstāvja un gleznotāja  Marka Rotko mākslas centrs, kurā apskatījām piecus šī autora oriģināldarbus un sezonas ekspozīcijās citu autoru darbus.

Tālāk devāmies uz Daugavpils novada Naujenes pagasta dabas parku “Daugavas loki”. Izstaigājot Juzefovas muižas parku, kur saglabājušies poļu muižnieka Bogdana Šahno kungu mājas pamati, devāmies pusdienās Naujenes „Baltajā krogā”, kur baudījām gardu zivju zupu ar līdaku un jēkabpilietes Elzas ceptus pīrādziņus ar truša gaļu.

Daugavpils novadā dabas parkā “Daugavas loki” atrodas senās Dinaburgas, Daugavpils priekšteces, pilsdrupas ar pils maketu. Pili bija cēluši vācu bruņinieki senajā Naujenas pilskalnā 1275. gadā. Šis datums tiek arī uzskatīts par mūsdienu Daugavpils dzimšanas gadu. Ar skatu priecēja krāsainās rudens ainavas, it sevišķi tie bija pievilcīgi no skatu torņa Vasargališķos. Markovas pilskalna pakājē Daugavas labajā krastā atrodas vecticībnieku autentiskā sādža “Slutišķi”. Piesaistot Eiropas līdzekļus, ar Daugavpils novada pašvaldības iniciatīvu, jau ir atrestaurēta viena dzīvojamā māja, kurā izvietojas Daugavpils novada Naujenes novadpētniecības muzeja filiāle.

Visbeidzot, atgriežoties Daugavpilī, apmeklējām Daugavpils Baznīcu kalnu. Apskatījām Sv. Borisa un Gļeba pareizticīgo katedrāli (būv. 1905.g.), Varšavas ielas vēsturisko apbūvi, Baznīckalna četru konfesiju dievnamu arhitektūru, Daugavpils un Latvijas Poļu savienības Daugavpils nodaļas “Promieņ” īpašumā esošo namu un Daugavpils J.Pilsudska Poļu ģimnāzijas ēku. Gandarīti par redzēto, mēs devāmies mājup.
Nu, mēs atkal turpinām kalt nākamos plānus apceļot mūsu Latviju!’’

Ekskursija „Senās Dinaburgas stāsts”